اخبار جدید از تغییرات احتمالی اکسپرس انتری

سازمان مهاجرت، پناهندگی و امور شهروندی کانادا (IRCC) اخیرا رایزنی های مختلفی را با دستگاه ها و ذینفعان مختلف به منظور تطبیق سیستم مدیریت برنامه های مهاجرتی از طریق اکسپرس انتری انجام داده است. این کار برای هدف قرار دادن بهتر نیازهای اقتصادی کانادا و کمبود نیروی کار بوده است.

IRCC قصد دارد دسته‌بندی هایی در سیستم اکسپرس انتری به وجود آورد که ویژگی‌های کلیدی مانند مدرک تحصیلی، تجربه کاری و یا سطح دانش در یک زبان رسمی کانادا در آنها اهمیت دارد، نه صرفاً امتیاز بالا در سیستم امتیازبندی (CRS). این سازمان گفته که در حال بررسی دعوت از کاندیداهای اکسپرس انتری بر اساس معیارهای زیر است:

  • سوابق شغلی متقاضی مهاجرت
  • توجه به بخش‌هایی از اقتصاد که با کمبود نیروی کار مواجه هستند
  • در نظر گرفتن اینکه آیا متقاضی به عنوان دانشجوی بین‌المللی و یا نیروی کار موقت خارجی در کانادا اقامت داشته‌ است و‌ یا خیر
  • تسلط کاندیداها به زبان فرانسوی

نتایج رایزنی‌ها هنوز منتشر نشده است؛ زیرا فرآیند مشاوره اخیراً و در 8 ژانویه 2023 به پایان رسیده است. با این حال، IRCC گفته است که قرعه‌کشی‌های هدفمند احتمالاً از بهار امسال آغاز می‌شود. تغییرات این سیستم پس از تصمیم گیری در مورد دسته بندی ها و قبل از صدور دعوت نامه ها توسط وزیر مهاجرت اعلام خواهد شد.

دسته بندی های احتمالی
انتخاب نامزدها بر اساس تجربه کاری در یک شغل یا بخش خاص

IRCC در حال بررسی ایجاد گروهی است که شامل تجربه کاری در مشاغل خاص و یا بخش هایی است که کمبود نیروی کار را تجربه می کنند. به عنوان بخشی از فرآیند مشاوره، IRCC از پاسخ دهندگان خواست تا بخش هایی از بازار کار را که با کمبودهای بلندمدت نیروی کار مواجه بوده اند را تشریح کنند و پیشنهاداتی را در مورد اینکه چگونه مهاجرت می تواند نیروی کار موجود کانادا را تکمیل کند، ارائه دهند.

بین سال های 2019 تا 2021 رایج ترین مشاغلی که برای اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری دعوت شده بودند، طبق جدول زیر بوده است.

اعطای اقامت دائم به فارغ التحصیلان بین المللی

IRCC می گوید که یک دسته بندی بالقوه برای انتخاب در اکسپرس انتری که بر فارغ التحصیلان بین المللی (اشخاصی که از دانشگاه های کانادایی فارغ التحصیل شده اند) متمرکز است، می تواند به طور مستقیم به کمبودهای بحرانی پاسخ دهد.
این سازمان خاطرنشان می کند که فارغ التحصیلان بین المللی برای مهاجرت اقتصادی دائمی موقعیت خوبی دارند؛ زیرا حداقل به یک زبان رسمی تسلط دارند و دارای مدارک تحصیلی کانادایی و همچنین تجربه کاری هستند. آنها اغلب در سنین اصلی کار خود هستند و این به این معنی که می توانند در سال های آینده به اقتصاد کانادا کمک کنند.

بیش از 88000 فارغ التحصیل بین المللی از طریق اکسپرس انتری در سال 2021 به اقامت دائم دست پیدا کرده اند که این تعداد 80 درصد نسبت به سال 2017 افزایش داشته است.

اعطای اقامت دائم به فارغ التحصیلان بین المللی

همانند فارغ التحصیلان بین المللی، IRCC در حال بررسی ایجاد دسته ای است که نیروی کار موقت بیشتری را قادر می سازد تا از طریق اکسپرس انتری اقامت دائم کسب کنند. در بررسی به عمل آمده، ذینفعان این نگرانی را مطرح کردند که مسیرهای فعلی اقامت دائم با توزیع نیروی کار خارجی موقت که قادر به رفع نیازهای نیروی کار کانادا در درازمدت هستند، مطابقت ندارد.
به طور کلی، مشخص شده است که مهاجرانی که سابقه کار موقت قبلی در کانادا دارند، ادغام بهتری در بازار کار دارند.

در سال 2021، تقریباً 168600 نفر از وضعیت کار موقت به اقامت دائم منتقل شده اند که نشان دهنده 64 درصد پذیرش ها در رده مهاجرت اقتصادی است.

انتخاب نامزدهای فرانسوی زبان و دو زبانه

IRCC همچنین در حال بررسی دعوت از نامزدها بر اساس توانایی آنها در صحبت کردن به زبان فرانسه است. این دسته بندی می تواند دعوت از نامزدهای صرفا فرانسوی زبان و یا نامزدهای دو زبانه را هدف قرار دهد. در سال 2019، کانادا استراتژی مهاجرت فرانسوی زبان را راه اندازی کرد که هدف آن دستیابی به 4.4 درصد از مهاجران جدید خارج از استان کبک است که فرانسوی زبان باشند. این هدف قرار است تا پایان سال ۲۰۲۳ محقق شود.

از 110000 مهاجر فرانسوی زبان کلاس اقتصادی که بین سال های 2017 تا 2021 در کانادا اقامت کرده اند، تنها 30000 نفر استانی غیر از کبک را برای زندگی انتخاب کرده اند. با دعوت از کاندیداهای فرانسوی زبان بیشتر از طریق اکسپرس انتری، دولت می‌تواند به تقویت شخصیت دوزبانه کانادا ادامه دهد و همچنین شکاف‌های نیروی کار را در جوامعی که صحبت کردن به زبان فرانسوی برای یک شغل ضروری است پر کند.

منبع: CIC News

مطالب مرتبط