سیستم اکسپرس انتری چیست؟

دولت کانادا از ابتدای سال 2015 میلادی، سیستم مهاجرتی جدیدی به نام Express Entry (ورود سریع) را برای سه روش مهاجرتی معروف خود معرفی کرد. این سه روش عبارتند از:

 1. Federal Skilled Worker Program
 2. Federal Skilled Trades Program
 3. Canadian Experience Class

همچنین این روش بخشی از سیستم PNP را نیز در برمی­گیرد. لازم به توضیح است، سیستم اکسپرس انتری یک روش مهاجرتی جدید نیست؛ بلکه یک سیستم مهاجرتی جدید است.

با تشکیل این سیستم جدید، عملا امکان کنترل بیشتر بر روی اطلاعات متقاضیان مهاجرت به کانادا و همچنین امکان سرعت بخشیدن به فرآیند مهاجرت، برای دولت کانادا به وجود آمد.

حال سوال اینجاست که این سیستم چگونه کار می­کند.

در مرحله اول لازم است تا پروفایل اکسپرس انتری خود را ایجاد کنید. این پروفایل اطلاعات زیر را در اختیار سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا قرار می­دهد:

 1. مهارتها
 2. سطح تحصیلات
 3. سطح دانش زبان
 4. میزان سابقه کار
 5. فاکتورهای دیگر

پس از ایجاد پروفایل، پروفایل اولیه را سابمیت کرده و کاندیدا اصطلاحا وارد پول اکسپرس انتری می­شود. در پول اکسپرس انتری، بنا بر اطلاعاتی که در پروفایل خود وارد کرده ­اید، امتیازی بین 0 تا 1200 به دست می ­آورید. البته لازم به توضیح است، کاندیداهایی که وارد پول اکسپرس انتری می­شوند، هیچ گاه امتیاز 0 و 1200 ندارند، بلکه عددی بین 200 تا 1100 عددی است که در اکثر موارد به دست می ­آید.

سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، در فواصل نسبتا معین تعدادی دعوتنامه برای افراد حاضر در پول اکسپرس انتری ارسال می­کند. نحوه ارسال این دعوتنامه ­ها، از بالاترین امتیاز تا امتیاز آخرین فرد در آن دوره از ارسال دعوت نامه­ ها است.

برای مثال فرض کنید در حال حاضر، تعداد 5000 نفر با مینیمم امتیاز 238 و ماکزیمم امتیاز 1059 در پول اکسپرس انتری حضور دارند. در آخرین دوره از ارسال دعوت­نامه ­ها، سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تعداد 3048 دعوتنامه ارسال می­کند که امتیاز نفر اول این قرعه کشی برابر با 1059 و نفر آخر (یعنی نفر 3048 ) برابر با 448 است. در نتیجه نفر 3049 که امتیازی برابر با 447 دارد، در این دوره از ارسال دعوت­نامه ­ها پذیرفته نمی­شود.

تا این قسمت از ورود به پول اکسپرس انتری، تمام اطلاعاتی که وارد کرده ­اید صرفا ادعایی از جانب شما بوده است. پس از دریافت ITA مدت 60 روز برای سابمیت اپلیکیشن به کاندیدا مهلت داده میشود. در اینجا لازم است تا تمامی اطلاعات ادعایی خود را با آپلود مدارک لازم، برای سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا ارسال نمایید.

پس از سابمیت اپلیکیشن، سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا شروع به بررسی پرونده کاندیدا کرده و به طور میانگین نتیجه را در بازه زمانی 4 تا 8 ماه به کاندیدا اعلام می­کند.

طبق اعلام سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، بررسی 80 درصد پرونده­ های مهاجرتی از طریق سیستم اکسپرس انتری، حدود 6 ماه و یا کمتر به طول خواهد انجامید. واضح است که بررسی پرونده­ ها، از یک کاندیدا به کاندیدای دیگر متفاوت است. طبق بررسی های انجام شده، برای برخی کاندیداها این زمان کمتر از 2 ماه و برای برخی این زمان بیشتر از 20 ماه بوده است!

تغییرات جدید در سیستم اکسپرس انتری

از تاریخ ۳۱ ماه می سال ۲۰۲۳، رویه جدیدی برای ارسال دعوتنامه به متقاضیان دریافت اقامت دائم از طریق سیستم اکسپرس انتری معرفی شد. بر طبق این طرح جدید، دیگر تنها داشتن امتیاز بالا در این سیستم مهاجرتی ملاکی برای دریافت دعوتنامه نیست و سازمان مهاجرت بر اساس دسته بندی هایی داوطلبان را دعوت میکند.

تمرکز اصلی سازمان مهاجرت برای ارسال دعوتنامه در سال ۲۰۲۳، بر روی دسته بندی های زیر میباشد:

 • اشخاصی که توانایی بالا در زبان فرانسوی دارند
 • اشخاصی که سوابق کاری در یکی از شاخه های زیر دارند:
  • بهداشت و درمان
  • علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات
  • مشاغل فنی و حرفه ای مانند نجاری، تاسیسات و لوله کشی
  • حمل و نقل
  • کشاورزی و صنایع غذایی

به منظور واجد شرایط بودن، لازم است تا متقاضیان حداقل ۶ ماه سابقه کار پیوسته در طول ۳ سال گذشته در یکی از مشاغل مورد نیاز داشته باشند. همچنین به منظور قرار گرفتن در دسته بندی اول نیاز است تا سطح زبان فرانسوی متقاضیان حداقل در حد NCLC7 باشد.

طبق اعلام سازمان مهاجرت، این شرایط تنها شرایط اولیه این برنامه جدید است و در هر دور از صدور دعوتنامه ها شرایط خاصی نیز برای ارسال دعوتنامه تعریف میشود. در نتیجه برای دریافت دعوتنامه نیاز است تا متقاضی تمام شروط اولیه و شروط اختصاصی را داشته باشد.

مشاغل حوزه بهداشت و درمان
مشاغل حوزه علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات
مشاغل فنی و حرفه ای
مشاغل حوزه حمل و نقل
مشاغل حوزه کشاورزی و صنایع غذایی
نمودار فرآیند کلی اقدام از طریق سیستم اکسپرس انتری
مرحله اول
ورود به سیستم اکسپرس انتری

مرحله اول در این فرآیند، ورود به استخر داوطلبان می باشد. برای این منظور باید واجد شرایط ورود به استخر باشید. در این مرحله نیازی به ارائه مدارک خاصی نیست. ولی حتما باید نمره زبان را داشته باشید و ارزیابی مدارک تحصیلی را نیز انجام داده باشید.

مرحله دوم
دریافت ITA

چنانچه امتیاز شما، از حداقل امتیاز مورد نظر سازمان مهاجرت بالاتر باشد، دعوتنامه و یا ITA دریافت خواهید کرد. پس از دریافت ITA شصت روز فرصت دارید تا مدارک خود را ارائه دهید.

مرحله سوم
سابمیت مدارک

مدارک خود را به شکل کامل ارائه دهید. دقت نمایید که منظور از کامل بودن مدارک این نیست که مدارک بسیار زیادی ارائه دهید؛ بلکه باید مدارک متناسب با اپلیکیشن خودتان ارائه دهید. پس از سابمیت مدارک، کار بر روی پرونده شما آغاز میشود. ممکن است در مراحل مختلف از شما درخواست مدارک تکمیلی شود.

مرحله چهارم
دریافت نامه قبولی

پس از اینکه مدارک شما توسط آفیسر سازمان مهاجرت بررسی شد و در شرایطی که مدارک شما با معیارهای سازمان مهاجرت و برنامه مهاجرتی که از آن اقدام کرده اید مطابقت داشته باشد، نامه قبولی پرونده را دریافت می کنید. در این صورت باید مدارک نهایی را که توسط آفیسر از شما درخواست میشود، در یک زمان مشخص به ویزا آفیس ارسال نمایید.

مرحله پنجم
دریافت ویزا

پس از ارسال مدارک نهایی و پاسپورت، ویزا و نامه COPR خود را دریافت خواهید کرد. از این لحظه شما میتوانید با داشتن ویزای اقامت دائم و نامه COPR وارد کانادا شوید.

مرحله ششم
ورود به کانادا

پس از دریافت ویزا و نامه COPR میتوانید وارد کانادا شوید. دقت نمایید که ویزای شما دارای تاریخ اعتبار مشخصی است و تا پیش از آن باید وارد خاک کانادا شوید. از لحظه ورود به کانادا، عملا مقیم دائم کانادا هستید.

معرفی برنامه های زیر مجموعه

سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری بر روی ۳ برنامه مختلف مهاجرتی متمرکز است. هرکدام از این برنامه ها شرایط و الزامات خاص خود را دارند. در این قسمت سعی می‌کنیم تا به اختصار شرایط هر برنامه را بررسی کنیم.

نیروی کار متخصص Federal Skilled Worker

برای اینکه شرایط لازم برای اقدام از طریق برنامه اسکیل دورکر را داشته باشید، باید حداقل  ۶۷ امتیاز از یک سیستم ۱۰۰ امتیازی راکسب کنید. این ۶۷ امتیاز تابعی از چندین پارامتر می باشد که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم. از این فاکتورها می‌توان حداکثر ۱۰۰ امتیاز کسب کرد.

پارامترهای مورد بحث شامل موارد زیر هستند:

 1. نمره زبان
 2. مدرک تحصیلی
 3. سابقه کار
 4. سن
 5. تطبیق پذیری
 6. داشتن پیشنهاد شغلی ازیک کارفرمای کانادایی

زبان

به منظور ارزیابی سطح زبان، لازم است تا کاندیدای اصلی، در یکی از آزمون­های مورد پذیرش کشور کانادا شرکت کرده و سطح زبان خود را به عنوان یکی از الزامات مهاجرت، ارائه کند. آزمونهای زبان مورد پذیرش کانادا عبارتند از:

 • IELTS: International English Language Testing System
  • فقط آزمون IELTS- General Training مورد پذیرش است. دقت نمایید آزمون IELTS Academic مورد پذیرش نیست.
 • CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program
 • TEF: Test d’évaluation de français
  • برای آزمون زبان فرانسه، هر چهار مهارت باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • TCF Canada: Test de connaissance du Français
  • برای آزمون زبان فرانسه، هر چهار مهارت باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

پس از ارائه نمرات اخذ شده در یکی از آزمونهای بالا، نمره شما در معیار کانادایی زبان معادلسازی شده و نمره لازم به آن داده می­شود. دقت نمایید شما می­توانید همزمان هم در آزمون انگلیسی و هم در آزمون فرانسه شرکت کنید، در این سیستم سطح زبان دوم هم امتیاز دارد.

همانگونه که در جدول فوق مشخص است، سطح زبان پایینتر از CLB 7 ، هیچ امتیازی ندارد. در واقع اگر هر یک از مهارت­های شما کمتر از CLB7 باشد، شما واجد شرایط اقدام از طریق این برنامه نیستید.

با توجه به جدول بالا، حداکثر 4 امتیاز برای سطح زبان CLB 5 و بالاتر در زبان دوم در نظر گرفته شده است.

مدرک تحصیلی

به منظور ارزیابی سطح تحصیلات، لازم است تا یکی از دو شرط زیر را داشته باشید:

 1. تحصیلات کانادایی داشته باشید.
 2. تحصیلات غیرکانادایی شما، توسط سازمان­های کانادایی ارزیابی شده باشند.

امتیاز مدرک تحصیلی شما، مطابق با جدول زیر محاسبه می­گردد:

ارزیابی مدرک تحصیلی

همانطور که عنوان شد، چنانچه مدارک تحصیلی شما کانادایی نیست، لازم است تا توسط سازمانهای ذیصلاح کانادایی ارزیابی شوند.

این سازمانها عبارتند از:

سابقه کار

در این بخش، شما به میزان سابقه کار تمام وقتی که در ده سال پیش از اقدام برای این برنامه دارید امتیاز کسب می­کنید. دقت نمایید شما باید در ازای انجام این کار، حقوق دریافت کرده باشید. همچنین چنانچه سابقه کار شما پاره وقت باشد، معادل تمام وقت آن توسط آفیسر محاسبه شده و به ازای آن امتیاز می­گیرید. تعریف کار تمام وقت در سیستم کانادایی 30 ساعت کار در هفته و در مجموع 1560 ساعت در سال می­باشد.

نکته مهم: حداقل 1 سال از سابقه کار شما باید به شکل پیوسته بوده باشد.

سن

سن متقاضی امتیازاتی مطابق جدول زیر دارد. برای محاسبه سن خود دقت نمایید، عدد سن خود را به سمت پایین رند کنید. مثلا 34 سال و 8 ماه، 34 سال حساب شده و طبق جدول بالا 12 امتیاز دارد.

تطبیق پذیری

چنانچه متاهل هستید و همسر شما هم در مهاجرت به کانادا شما را همراهی می­کند، به ازای سطح زبان همسر، تحصیلات کانادایی همسر، سابقه کاری کانادایی همسر و همچنین داشتن فامیل در کانادا، امتیازاتی کسب می­کنید. همچنین چنانچه مجرد باشید و یا همسرتان شما را در مهاجرت به کانادا همراهی نمی­کند نیز به ازای تحصیلات کانادایی خودتان، سابقه کاری کانادایی خودتان، دریافت نامه پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی و همچنین داشتن فامیل در کانادا امتیازاتی کسب می­ کنید. این امتیازات مطابق جدول زیر است. (دقت نمایید ماکزیمم امتیازی که از این بخش قابل دریافت است 10 امتیاز می­باشد)

داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی

چنانچه موفق شوید یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنید، می­توانید 10 امتیاز کسب کنید.

این پیشنهاد کار باید دارای شرایط زیر باشد:

 1. فول تایم باشد
 2. حداقل برای مدت یک سال باشد
 3. در یکی از رده های شغلی زیر باشد:
  • TEER 0
  • TEER 1
  • TEER 2
  • TEER 3
تجربه کار کانادایی Canadian Experience Class

واجد شرایط بودن برای اقدام از طریق این برنامه تابعی از پارامترهای زیر است:

 1. سابقه کار
 2. سطح زبان

سابقه کار

به منظور واجد شرایط بودن اقدام از طریق برنامه CEC لازم است تا در سه سال پیش از اقدام برای این برنامه حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت در کانادا داشته باشید. همچنین چنانچه سابقه کار شما پاره وقت باشد، معادل تمام وقت آن توسط آفیسر محاسبه شده و به ازای آن امتیاز می­گیرید. تعریف کار تمام وقت در سیستم کانادایی 30 ساعت کار در هفته و در مجموع 1560 ساعت در سال می­باشد. سابقه کار کانادایی مورد پذیرش باید در رده های شغلی زیر تعریف شود:

 • TEER 0
 • TEER 1
 • TEER 2
 • TEER 3

سطح زبان

همچنین پارامتر تاثیر گذار بعدی سطح زبان شماست. بدین منظور لازم است تا حداقل نمره­ای (انگلیسی و یا فرانسه) را با توجه به رده شغلی انتخابی خود داشته باشید.

 1. چنانچه رده شغلی شما TEER 0 و یا TEER 1 باشد حداقل CLB7
 2. چنانچه رده شغلی شما TEER ۲ و یا TEER ۳ باشد حداقل CLB5

نکته مهم در این برنامه این است که میزان تحصیلات شما جزو پارامترهای اولیه نیست. اما چنانچه امتیاز بیشتری نیاز دارید حتما باید میزان تحصیلات خود را اعلام نمایید.

مشاغل فنی و حرفه ای Federal Skilled Trade

آخرین برنامه ای که به طور مستقیم زیر مجموعه سیستم اکسپرس انتری قرار میگیرد، برنامه مشاغل فنی حرفه ای می باشد. این برنامه نیز همانند دو برنامه قبل دارای حداقل­ هایی به منظور واجد شرایط بودن اقدام از طریق آن می­باشد.

بدین منظور باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 1. حداقل ۲ سال سابقه کار تمام وقت طی ۵ سال گذشته در یکی از مشاغل مورد پذیرش توسط این برنامه
 2. داشتن جاب آفر به میزان حداقل یکسال و یا مدرک تحصیلی در یکی از شاخه های فنی حرفه ای مورد پذیرش در این برنامه
 3. سطح زبان(حداقل CLB5 در دو مهارت Speaking و Listening و CLB4 در دو مهارت Reading و Writing)

مشاغل مورد پذیرش در این برنامه

 1. رده شغلی سری 72 – technical trades and transportation officers and controllers (به جز زیر گروه ۷۲۶)
 2. رده شغلی سری 73 – general trades
 3. رده شغلی سری 82 –  supervisors in natural resources, agriculture and related production
 4. رده شغلی سری ۸۳ – occupations in natural resources and related production
 5. رده شغلی سری 92 – processing, manufacturing and utilities supervisors, and utilities operators and controllers
 6. رده شغلی ۹۳ – central control and process operators and aircraft assembly assemblers and inspectors (به جز زیر گروه ۹۳۲ – aircraft assemblers and aircraft assembly inspectors)
 7. رده شغلی سری ۶۳۲۰ – cooks, butchers and bakers
 8. رده شغلی سری ۶۲۲۰۰ – chefs

نکته مهم در این برنامه میزان تحصیلات شما جزو پارامترهای اولیه نیست. اما چنانچه امتیاز بیشتری نیاز دارید حتما باید میزان تحصیلات خود را اعلام نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید