تحصیل در کانادا

کانادا همواره به عنوان یکی از اولین مقاصد افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند مطرح بوده است؛ اما تا به حال از خود پرسیده اید که چرا کانادا این ویژگی را دارد؟ در اینجا سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم.

در ابتدا باید بیان کرد که کانادا یک کشور مهاجر پذیر است که با آغوش باز مهاجران را از سراسر دنیا و ملیت های مختلف در خود جای داده است. همچنین برنامه‌های بسیار زیادی وجود دارد که پس از فارغ التحصیلی شما امکان دریافت اقامت دائم کانادا را برایتان فراهم می‌سازد که این نکته یکی از نقاط مثبت کانادا نسبت به سایر کشورهاست.

همچنین با تحصیل در کانادا مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه ها و موسسات آموزشی رده بالای دنیا دریافت می کنید. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار دانش آموز و دانشجوی بین المللی در کانادا در حال تحصیل هستند و این عدد هر سال در حال افزایش است. کیفیت زندگی در کانادا یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در این انتخاب است. استاندارد زندگی بالا که به دلیل معیارها و قوانین از پیش فکر شده است، دلیلی برای انتخاب کانادا به عنوان یک مقصد تحصیلی است.

برای تحصیل در کانادا چه اقداماتی باید انجام داد؟

به صورت کلی اخذ ویزای تحصیلی در کانادا یک فرآیند دو مرحله ای است.

در مرحله اول نیاز است تا از یک موسسه آموزشی پذیرش بگیرید. البته از آنجایی که هر موسسه آموزشی معیارهای خاصی برای خود دارد، لذا برای اینکه بدانید از کدام موسسه می‌توانید پذیرش بگیرید باید به وب سایت آن مراجعه کرده و بعد از جستجوی رشته مورد علاقه خود مراحل اخذ پذیرش از آن موسسه را ببینید.

همچنین دقت کنید که برای اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی در کانادا لازم است تا مدارک خود را حداقل ۹ تا ۱۲ ماه زودتر از موعدی که قصد دارید وارد کانادا شوید به موسسه آموزشی ارسال کنید.

یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید این است که یکی از اولین و اساسی ترین مدارکی که برای اخذ پذیرش لازم است مدرک زبان انگلیسی است. البته برخی از موسسات پذیرش کاندیشنال به شما می‌دهند و شما را ملزم به اخذ مدرک زبان بعد از دریافت پذیرش می‌کنند. اما این مورد عمومیت ندارد و به صورت کلی هم توصیه نمی‌شود. لذا قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی بهتر است که در یکی از آزمون‌های استاندارد IELTS Academic و یا TOEFL شرکت کنید. البته همان طور که گفته شد هر موسسه شرایط خاص خود را دارد و برخی از موسسات چندین و چند آزمون دیگر را نیز می پذیرند؛ اما IELTS Academic و TOEFL آزمون هایی هستند که تقریباً مورد پذیرش تمام موسسات آموزشی می باشند.

مرحله دوم اخذ ویزای تحصیلی کانادا سابمیت اپلیکیشن کامل در سایت اداره مهاجرت کانادا است. برای این منظور لازم است تا مدارکی به سازمان مهاجرت ارائه دهید. یکی از مهم‌ترین این مدارک، مدرک تمکن مالی است. بدین مفهوم که نیاز است تا به آفیسر مربوطه نشان دهید که از توانایی مالی کافی برای پشتیبانی هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا بهره مند هستید. این، مبلغ مبلغ ثابتی نبوده و کاملاً بستگی به شرایط شما، موسسه آموزشی که از آن پذیرش گرفته‌اید، تعداد افراد خانواده شما و رشته تحصیلی که قرار است در آن درس بخوانید دارد.

دقت کنید که یک دانشجوی بین المللی برای اینکه بتواند شرایط خود را به عنوان دانشجو حفظ کند باید تابع قوانین باشد. برای مثال یک دانشجو با برآورده کردن شرایطی می­تواند تا هفته ای ۲۰ ساعت کار کرده و کسب درآمد کند. این شرط شرط بسیار مهمی است؛ چرا که اگر شما بیش از این مقدار کار کنید عملاً قوانین کار را نقض کرده اید و اجازه تحصیل شما باطل خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید