تغییرات اکسپرس انتری به چه معناست؟

مقالات
بدون دیدگاه
برچسب ها : , , ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

سازمان مهاجرت کانادا از تاریخ ۳۱ ماه می سال ۲۰۲۳ نظام مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری خود را تغییر داد. این تغییرات، به شکل مستقیم بر روی متقاصیان مهاجرت از طریق این سیستم مهاجرتی تاثیرگذار خواهد بود.

سوال مهمی که در این بخش به وجود می آید این است که معنی این تغییرات چیست و باید منتظر چه چیزی باشیم.

۳ نوع انتخاب متفاوت

با تغییرات به وجود آمده، از این پس باید منتظر باشیم تا ۳ نوع متفاوت از انتخاب متقاضیان را ببینیم.

نوع ۱: General Draws

این نوع از انتخابها همانی است که تا به امروز هم به شکل گسترده انجام شده است. در این نوع از انتخابها همه شاخه های شغلی و همه برنامه ها در قرعه کشی حضور دارند و هر کسی که امتیاز بالاتری داشته باشد، دعوتنامه دریافت میکند.

نوع ۲: Program-Specific Draws

این نوع از انتخابها بیشتر در زمان اوج Covid19 متداول بود و تنها یک و یا دو برنامه را شامل میشد. در این نوع از انتخاب ها، سازمان مهاجرت از بین برنامه های مختلف زیر مجموعه اکسپرس انتری اشخاصی را انتخاب میکرد که واجد شرایط آن برنامه بودند و همچنین امتیاز بالاتری داشتند. برای مثال در چندین دوره از دوره های ارسال دعوتنامه، تنها کسانی که واجد شرایط برنامه های استانی بودند از اکسپرس انتری دعوتنامه دریافت کردند.

نوع ۳: Category-Based Draws

این نوع از انتخابها بر اساس جدیدترین تغییرات اکسپرس انتری است و قرار است تا داوطلبان بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده انتخاب شوند. بر این اساس برای اینکه شانس دریافت دعوتنامه داشته باشید باید در یکی از دسته بندی های معرفی شده توسط سازمان مهاجرت قرار بگیرید. در حال حاضر و برای سال ۲۰۲۳ دسته بندی های زیر مورد توجه سازمان مهاجرت قرار دارد:

 • اشخاصی که توانایی بالا در زبان فرانسوی دارند
 • اشخاصی که سوابق کاری در یکی از شاخه های زیر دارند:
  • بهداشت و درمان
  • علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات
  • مشاغل فنی و حرفه ای مانند نجاری، تاسیسات و لوله کشی
  • حمل و نقل
  • کشاورزی و صنایع غذایی
شرایط هر دسته بندی چیست؟

برای واجد شرایط بودن در دسته بندی اول (توانایی خوب در زبان فرانسوی) باید حداقل نمره CLB7 در زبان فرانسوی داشته باشید. در جداول زیر میتوانید حداقل نمره لازم برای این دسته بندی را ببینید.

آزمون TEF
آزمون TCF

از طرف دیگر، برای واجد شرایط بودن در دسته بندی های شغلی نیاز است تا در ۳ سال گذشته حداقل ۶ ماه سابقه کار به شکل پیوسته در یکی از مشاغل مورد نیاز داشته باشید.

مشاغل حوزه بهداشت و درمان
مشاغل حوزه علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات
مشاغل فنی و حرفه ای
مشاغل حوزه حمل و نقل
مشاغل حوزه کشاورزی و صنایع غذایی
نکات مهم
 • دقت نمایید که تنها داشتن شرایط بالا به معنای آن نیست که حتما دعوت نامه دریافت خواهید کرد. در هر دور از انتخابهای اکسپرس انتری ممکن است شرایط منحصر به فرد دیگری نیز از طرف سازمان مهاجرت اعمال شود. برای دریافت دعوتنامه باید همه شرایط عمومی و اختصاصی را داشته باشید.
 • انتخابهای Category-Based لزوما به معنای این نیست که شرایط برای مهاجرت سخت تر میشود. انتخابهای بر اساس شغل، ممکن است باعث شود تا حداقل امتیازات تا حدودی کاهش پیدا کند و شانس دریافت دعوتنامه برای برخی از متقاضیان بالاتر رود.
توصیه مهم

با توجه به شرایط جدید در اکسپرس انتری، شاید هم اکنون زمان بسیار مناسبی برای اقدام از طریق این سیستم مهاجرتی باشد. توصیه مهم به همه متقاضیان مهاجرت این است که با دید باز اقدام به انتخاب NOC شغلی خود کنند. چرا که الان زمان آزمون و خطا نیست. انتخاب NOC غیر منطبق با شرایط کاری شما و NOCهای اعلامی سازمان مهاجرت، تنها باعث اتلاف وقت شما میشود و ارزشی برای شما ندارد.

مطالب مرتبط