از چه کسی کمک بگیرم؟

بیشتر بیندیشیم
بدون دیدگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

قسمت اول: از چه کسی کمک بگیرم؟

مهاجرت؛ موضوعی که یکی از مهمترین دغدغه‌های این روزهای جامعه ایران و به خصوص قشر تحصیلکرده است. این موضوع همواره جذابیت‌های فراوانی برای افراد مختلف داشته و دارد. هم برای شخص مهاجر و هم برای کسانی که در این مسیر فعالیت‌های حقوقی و اقتصادی می‌کنند.

متاسفانه بسیار مشاهده شده است که افرادی که تخصص و تحصیلات کافی و لازم برای این کار را ندارند، در این زمینه فعالیت می‌کنند که البته دود این آتش فقط و فقط به چشم متقاضی مهاجرت و یا ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌رود. بسیار هستند افرادی که با سند سازی و جعل مدرک و ارائه اطلاعات اشتباه (که از دو مورد قبل به مراتب بدتر است)، مسیر زندگی شما را تغییر می‌دهند و باعث می‌شوند هیچ وقت پایتان به کانادا و حتی خاک هم پیمانان کانادا هم نرسد.

دقت نمایید که اگر بخواهید یک کار را به درستی انجام دهید، باید آن را به متخصص آن بسپرید. همانطور که مثلا برای مشکلات دندان به دندانپزشک متخصص مراجعه می­کنید و یا برای حل و فصل یک دعوای حقوقی به وکیل. مهاجرت هم یک کار کاملا تخصصی است که برای درست انجام شدن آن باید به متخصص آن مراجعه کنید.

از لحاظ قوانین سازمان مهاجرت کانادا و کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا (CICC)، تنها سه دسته از افراد مجاز به ارائه اطلاعات و خدمات مهاجرتی به کاندیداها هستند:

 • مشاورین رسمی و فعال سازمان CICC (و یا ICCRC سابق)
 • وکلای دادگستری کانادا و عضو فعال کانون وکلای یکی از استانها
 • پارالیگال‌های استان انتاریو و عضو فعال کانون وکلا
چه کسانی نمی‌توانند مشاوره مهاجرتی بدهند؟
 • وکلای دادگستری ایران و کشورهای دیگر (به غیر از کانادا)
 • اشخاصی که خود را مشاور رسمی تحصیلی معرفی میکنند
 • دفاتر مهاجرتی داخل ایران، ترکیه، امارات و … که به هیچ کدام از وکلا و مشاورین رسمی کانادا وابسته نیستند
 • آژانس‌های مسافرتی
 • ادمین‌های گروه‌ها و کانالهای تلگرامی مربوط به مهاجرت
 • ادمین‌های پیج های اینستاگرامی
 • دانشجویانی که در کانادا در حال درس خواندن هستند
 • توریستهایی که وارد کانادا شده‌اند تا چند ماه در کانادا باشند
 • دختر همسایه که پارسال برای ادامه تحصیل به کانادا رفت!
 • و ..‌‌..

متاسفانه این لیست انتها ندارد.

چند نکته مهم
 1. مشاوره مهاجرت یک کار تخصصی است؛ وکیل و مشاور رسمی مهاجرت روزها و ماه‌ها وقت صرف کرده است و درس این کار را در دانشگاه و کالج خوانده است و دادگاه های مهاجرتی رفته است و کیس­های مختلف را بررسی کرده و انجام داده و … تا تخصص لازم برای مشاوره و انجام پرونده را به دست بیاورد.
 2. مشاوره مهاجرت و انجام پرونده مهاجرتی، تنها پر کردن چند فرم نیست؛ برای اینکه بیشتر بدانید در کالج ها و دانشگاه‌هایی که مهاجرت تدریس می‌شود، اصلا طریقه پر کردن فرم‌ها به شما آموزش داده نمی‌شود؛ بلکه فرآیندهای مهاجرتی و قوانین حاکم بر آن و همچنین طریقه تحلیل قوانین آموزش داده می‌شود. پس نیاز به توضیح نیست که چه تفاوت بزرگی میان مشاور و وکیل رسمی و یک مشاور غیر رسمی وجود دارد.
 3. در اینکه از چه شخصی کمک می‌گیرید، کاملا دقت کنید. برای مثال، بسیاری از ادمین‌های گروه‌های تلگرامی مربوط به مهاجرت خودشان پرونده‌های ریجکتی دارند! و یا خیلی از ادمینها تصمیم گرفته اند مهاجرت کنند، گروه تشکیل داده اند، عده ای عضو شده اند و به این نتیجه رسیده اند که چرا مهاجرت کنم؟ همینجا می­مانم و مشاوره ام را میدهم و پولم را میگیرم! چه چیزی بهتر از این؟
 4. حتی ادمینهایی می­شناسم که خودشان ریجکت شده اند و از هر گونه اقدام برای ورود به کانادا تا 5 سال منع شده اند، (به دلیل دروغگویی در پرونده خودشان) بعد نه تنها همان کارها را به موکلین خود می­گویند، بلکه پا را فراتر گذاشته و مشاوره شهروندی و اسپانسرشیپ و … می­دهند!
 5. جالب است بدانید بیش از نیمی از دانشجویانی که وارد کانادا می‌شوند، پیج اینستاگرامی طریقه ورود به کانادا دارند. در واقع این دسته از دوستان که خود روزی به کمک شخص دیگری وارد کانادا شده‌اند، حال تصمیم گرفته اند که تجربیات خود را در اختیار شما بگذارند. تا اینجا شاید در ظاهر مشکل خاصی نباشد، اما در واقع این کار از همه نظر مشکل ساز است. چرا که اولا این شخص در بهترین حالت، فرآیند مهاجرتی و یا تحصیلی خود را می‌داند؛ هیچ اطلاعات دقیقی از شما ندارد؛ با قوانین مهاجرتی اصلا آشنایی ندارد و در نتیجه تنها نسخه‌ای که بلد است را برای همه می‌پیچد. شما هم بی‌خبر از همه جا دنبال کسی هستید که با کمترین هزینه (حتی بدون هزینه) راهنمایی‌های لازم را به شما انجام دهد تا به کانادا بیایید. نتیجه واضح است!
 6. این وضعیت برای آژانسهای مسافرتی داخل ایران هم به همین شکل است. این که کار این دسته از عزیزان فروش بلیط هواپیما و قطار و برگزاری تور مسافرتی است، هیچ ارتباطی به مهاجرت به کانادا و پرونده های تحصیلی و توریستی و … ندارد. این عزیزان به هیچ عنوان مجاز به کمک به شما (حتی به شکل رایگان که البته بعید است) در رابطه با پرونده تان برای ورود به کانادا نیستند.

دقت کنید که هدف از این نوشته آگاه سازی شماست. اینکه هر کسی که یک گروه تلگرامی و یا پیج اینستاگرامی داشته باشد و یک عکس با آبشار نایاگارا، به معنی این نیست که می­تواند به شما در مسیر رسیدن به کانادا کمک کند. این روزها با افزایش تعداد اپلیکیشنها و پلتفرمها در دنیای مجازی، متاسفانه شاهد این هستیم که هر شخصی به سمت ارائه مشاوره مهاجرت و در اصطلاح کمک به هموطن! قدم برداشته و نتیجه این کمکهای غیر اصولی بازماندن شما از دستیابی به رویایتان است!

مطالب مرتبط

دریافت ویزا تضمین شده است!

قسمت یازدهم: دریافت ویزا تضمین شده است! در کانادا سازمانهای بسیار مهمی در زمینه تنظیم مقررات حوزه مهاجرت فعالیت میکنند.…