سوالات مرسوم در مصاحبه های شغلی

مقالات
بدون دیدگاه
برچسب ها : , , ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

شرکتهای گوناگون رویه و رویکردهای متفاوتی نسبت به مصاحبه شغلی دارند. اما در شرکتهای متوسط و بزرگ عمدتا برخی سوالات یکسان است. در اینجا سعی میکنیم نگاهی کنیم به سوالات متداول در مصاحبه های شغلی.

معرفی خودتان
هدف از طرح این سوال شروع مصاحبه و به دست آوردن اطلاعات اولیه در مورد شماست. نام و نام خانوادگی، تحصیلات و همچنین شغل قبلی شما پاسخ های مناسبی به این سوال است. همچنین به طور مختصر میتوانید در مورد مهارتهای خود نیز صحبت کنید.

نقاط قوت
هدف از طرح این سوال مشخص است. اما سعی نکنید تمام نقاط قوت خود را مطرح کنید. روی چند نقطه قوت خود تمرکز کنید. دقت کنید که موضوعاتی که بیان میکنید رابطه منطقی با شغلی که برای آن درخواست داده اید داشته باشد.

نقاط ضعف
دقت کنید که در مواجهه با این سوال نقاط ضعفی را مطرح کنید که رابطه خاصی با شغل مورد درخواست شما نداشته باشد. همچنین حتما بیان کنید که برنامه شما برای بهبود این ضعف چیست.

چرا برای این شغل درخواست داده اید؟
حتما پیش از مصاحبه در مورد شغل و شرکت تحقیق کنید. در مورد ویژگیهای خودتان و نیازهای شرکت صحبت کنید.

رویکرد شما در مواجهه با چالشهای محیط کار
در مورد نحوه مدیریت کردن امور صحبت کنید. این که از چه کسی کمک میگیرید بسیار مهم است. دقت کنید که آرامش شما و تاکید بر آن کلید اصلی در پاسخ دادن به این سوال است.

در ۵ سال آینده کجا هستید؟
هدف از طرح این سوال این است که کارفرما از میزان شناخت شما از خودتان مطلع شود. همچنین
پاسخی که کارفرما ازطرح این سوال انتظار دارد این است که شما در ۵ سال آینده همچنان در این شرکت مشغول به کار باشید و رشد کرده باشید.

آیا از ما سوالی دارید؟
عمدتا آخرین سوال در مصاحبه های شغلی است. البته ایرانیان عمدتا با این سوال آشنایی ندارند و کارفرماهای کمی در ایران این سوال را از آنها میپرسند. حتما از قبل سوالاتی را آماده داشته باشید. مثلا بپرسید قدم بعدی در فرآیند استخدام چیست؟

مطالب مرتبط