سیستم انتخابهای Category-Based یک ساله شد!

سیستم انتخابهای Category-Based
مقالات
بدون دیدگاه
برچسب ها : , ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

کانادا در راستای مقابله با کمبود نیروی کار در برخی از بخش های کلیدی، در سال ۲۰۲۳ اقدام به معرفی نوع جدیدی از سیستم مهاجرتی تحت عنوان “قرعه کشی اکسپرس انتری بر اساس نیازهای خاص بازار کار” و یا “سیستم انتخابهای Category-Based” کرد. با این ابتکار عمل، سازمان مهاجرت کانادا بر جذب نیروی کار متخصص با مهارت ها و تجربه های مرتبط با نیازهای بازار کار کانادا تمرکز دارد.

سیستم جامع رتبه بندی (CRS) همچنان ملاک اصلی

با وجود اینکه متقاضیان دارای تخصص های خاص در این نوع از قرعه کشی در اولویت قرار گرفته اند، اما سیستم جامع رتبه بندی (CRS) همچنان به عنوان یک فاکتور کلیدی در انتخاب واجدان شرایط ایفای نقش می کند.

CRS یک سیستم امتیازدهی است که برای ارزیابی و انتخاب متقاضیان دریافت اقامت دائم استفاده می‌شود. این سیستم براساس معیارهایی مانند سن، سطح تحصیلات، تجربه کاری، مهارت‌های زبانی، پیشنهاد شغلی معتبر و نامزدی از استان‌ها به متقاضیان امتیاز می‌دهد.

اولویت های جذب نیروی کار در سال 2024

در طول یک سال گذشته، سازمان مهاجرت ۲۵ قرعه کشی بر اساس سیستم انتخابهای Category-Based را برگزار کرده است. بررسی آمار نشان می دهد که امتیاز CRS مورد نیاز برای دریافت ITA در هر قرعه کشی و با توجه به دسته شغلی متقاضی، به طور قابل توجهی متفاوت بوده است.

برای واجد شرایط بودن اقدام از طریق این دسته بندی ها (به جز دسته بندی زبان فرانسه) علاوه بر معیارهای عمومی سیستم اکسپرس انتری، باید حداقل ۶ ماه سابقه کار پیوسته و تمام وقت (یا معادل پاره وقت آن) در طول ۳ سال گذشته و تنها در یکی از مشاغل معرفی شده داشته باشید.

دسته بندی هایی که در سال 2024 از اولویت بیشتری برای پذیرش برخوردار هستند عبارتند از:

اگرچه IRCC هر شش دسته بندی ذکر شده را به عنوان اولویت برای این نوع از قرعه کشی معرفی کرده است، با این حال شاهد تفاوت قابل توجهی در تعداد دعوتنامه های صادر شده برای متقاضیان هر دسته در طول یک سال گذشته بودیم:

همچنین تعداد دعوتنامه های صادر شده به تفکیک قرعه کشی در هر دسته بندی زیرمجموعه سیستم انتخابهای Category-Based به شرح زیر بوده است:

برنامه ریزی IRCC برای سال 2024

در ماه آپریل، IRCC برنامه کلی خود برای توزیع دعوتنامه (ITA) بین این شش دسته بندی در سال 2024 را ارائه داد. بر این اساس ۷۸/۵ درصد از کل دعوتنامه ها به متقاضیان قرعه کشی های Category-Based تعلق خواهد گرفت، در حالی که ۲۱/۵ درصد باقیمانده از طریق قرعه کشی های عمومی صادر خواهند شد. همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود، IRCC درصد مشخصی از تعداد دعوتنامه ها را برای هر دسته بندی در نظر گرفته است.

با توجه به درصدی که سازمان مهاجرت از دعوتنامه های ارسالی در سال ۲۰۲۴ ارائه داده است میتوان انتظار داشت که در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ شاهد برگزاری بیشتر انتخابهای Category Based باشیم. در جدول زیر میتوان مقایسه ای از تعداد دعوتنامه های صادر شده در سال ۲۰۲۴ در هر دسته بندی و تعداد تقریبی دعوتنامه های قابل صدور را مشاهده کرد. این اطلاعات تقریبی است و بر اساس معیارهای سال ۲۰۲۳ استخراج شده است.

جمع بندی

سیستم انتخاب‌های Category-Based، ابتکار جدیدی از سوی دولت کانادا برای جذب نیروی کار متخصص خارجی است و با هدف رفع کمبود نیروی کار در بخش‌های کلیدی و همچنین مقابله با چالش‌های جمعیتی این کشور راه‌اندازی شده است.

این سیستم، که بخشی از سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا است، تلاش می‌کند تا متقاضیانی را که دارای مهارت‌ها و تجربیات مرتبط با نیازهای بازار کار کانادا هستند، اولویت دهد. اگرچه امتیاز CRS (Comprehensive Ranking System) همچنان فاکتور مهمی در این نوع از قرعه‌کشی محسوب می‌شود، اما تأکید بیشتر بر مهارت‌ها و تجربیات متقاضیانی است که در دسته‌بندی‌های خاصی که دولت کانادا تعریف کرده است، قرار می‌گیرند.

با اجرای این سیستم، کانادا امیدوار است تا بتواند نیروی کار ماهرتر و مناسب‌تری را جذب کرده و به رشد و توسعه اقتصادی خود کمک کند. این ابتکار، بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر دولت کانادا برای تقویت سیستم مهاجرتی و حمایت از بازار کار و اقتصاد این کشور است.

آیا شما هم به جلسه مشاوره نیاز دارید؟

دریافت مشاوره درست مهاجرتی پیش از هرگونه اقدام بسیار حائز اهمیت است. داشتن اطلاعات دقیق و به‌روز درباره قوانین و مقررات کشور کانادا، مدارک لازم و مراحل مهاجرتی، می‌تواند از بروز اشتباهات جبران ناپذیر جلوگیری کند. دریافت مشاوره مهاجرتی فرآیند تصمیم گیری را تسهیل کرده و از هدر رفتن زمان و هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط