چطور یک رزومه کانادایی بنویسیم؟

مقالات
بدون دیدگاه
برچسب ها : , , , ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

رزومه شما باید به طور واضح، مختصر و استراتژیک صلاحیت های شما را ارائه کند تا کارفرما را به انجام ملاقات با شما ترغیب نماید. رزومه خوب باید مهارت ها، تجربه کاری و داشته های شما را منتقل کند. رزومه برای توصیف کارهایی که می‌توانید به صورت حرفه‌ای به انجام برسانید استفاده می‌شود. فرصت های شغلی ممکن است به طور غیرمنتظره ای ایجاد شوند. یک رزومه مدرن و به روز، کلید یک جستجوی شغلی موفق است. در اینجا بایدها و نبایدهایی درباره نحوه نوشتن یک رزومه خوب و مواردی که باید در آن گنجانده شود، آورده شده است.

چه مواردی را در یک رزومه خوب قرار دهیم؟

 • رزومه خود را واضح و مختصر نگه دارید، یک کارفرما به طور متوسط ​​30 ثانیه طول می کشد تا یک رزومه را بررسی کند. پس یک رزومه خوب باید کوتاه و مختصر باشد.
 • رزومه خود را چندین بار تصحیح کنید، مطمئن شوید که هیچ غلط املایی یا دستوری در رزومه وجود ندارد. از شخص دیگری نیز بخواهید آن را بخواند. یک اشتباه املایی ساده در رزومه می تواند تصویری منفی در ذهن کارفرما ایجاد کند. حتی می تواند مانع به دست آوردن شغل شود.
 • رزومه خود را به دو صفحه محدود کنید، در رزومه خود را بر آخرین تجربه خود تأکید کنید. مشاغل و تجربه های قدیمی تر که بیش از 15 سال قدمت دارند یا باید حذف شوند یا به حداقل برسند. به این ترتیب، کارفرما می تواند بر روی اطلاعات مرتبط بیشتر تمرکز کند.
 • رزومه خود را متناسب با موقعیتی که برای آن درخواست می کنید تنظیم کنید، تجربه کاری یا دستاوردهای مرتبط با موقعیتی که برای آن درخواست می دهید را مشخص کنید. این کار را می توان با بررسی شرح شغل یا وب سایت کارفرما انجام داد.
 • توانایی های خود را برجسته کنید، باید بتوانید خود واقعی و توانایی های خاص خود را ارائه دهید. مثال‌هایی بزنید که به دستاوردهای شما اشاره کنند و نشان دهند که شما چه نوع کارمندی هستید. بهتر است این اطلاعات را در بخش “تجربه کاری” رزومه درج کنید.
 • صادق باشید، دروغ گفتن در رزومه هرگز ایده خوبی نیست. شما نباید در بیان مهارت ها و یا دستاوردهای خود اغراق کنید؛ زیرا کارفرما را گمراه می کند. به آنچه ارائه می دهید اطمینان داشته باشید.
 • دستاوردهای خود را کمّی کنید، از اعداد شرکتی استفاده کنید که کارفرما بفهمد و تحت تاثیر قرار گیرد. به عنوان مثال، بر چند نفر نظارت کرده اید، چند محصول فروختید، چند درصد فروش را افزایش دادید و غیره.
 • از کلمات ساده و افعال عملی استفاده کنید، شخصی که رزومه شما را می خواند ممکن است همیشه کارفرما نباشد. رزومه ها را می توان توسط استخدام کنندگان یا متخصصان منابع انسانی که ممکن است با رشته خاص شما آشنا نباشند، بررسی کرد. از زبان ساده و همچنین از کلمات متقاعدکننده مانند مدیریت، رهبری، توسعه، افزایش، انجام، اهرم و غیره استفاده کنید.
 • کارهای داوطلبانه ای که برای آن مزدی نگرفته اید هم در رزومه بیاورید، اگر در یک سازمان شناخته شده داوطلب شده اید و یا برای یک هدف مهم کار کرده اید، آن را در رزومه خود قرار دهید. شما باید این تجربیات را در بخش “تجربه کاری” یا “کار داوطلبانه” بگنجانید؛ به خصوص اگر مربوط به موقعیتی باشد که برای آن درخواست می دهید.
 • دوبار بررسی کنید و اطلاعات تماس خود را وارد کنید، رزومه شما باید نام، آدرس، ایمیل و شماره تلفن شما را در خود داشته باشد. این اطلاعات باید در بالای صفحه اول قرار گیرد. همچنین از صحت این اطلاعات اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، کارفرما نمی تواند با شما تماس بگیرد.

چه مواردی را در یک رزومه قرار ندهیم؟

 • از آدرس ایمیل نامناسب استفاده نکنید، اطمینان حاصل کنید که ایمیل شما به راحتی قابل خواندن، تایپ آسان، حرفه ای و غیر توهین آمیز است. به طور کلی، آدرس ایمیل شما باید بر اساس نام شما باشد. نام مستعار، اعداد یا کاراکترهای خاص را حذف کنید.
 • اطلاعات شخصی غیر ضروری را وارد نکنید، بهتر است هر گونه جزئیات شخصی مانند سن، جنسیت، وزن، قد، وضعیت تاهل، مذهب، دیدگاه های سیاسی و یا هر ویژگی شخصی دیگری که می تواند بحث برانگیز باشد را کنار بگذارید. این اقدام از هرگونه جهت گیری احتمالی جلوگیری می کند. مهمتر از همه، هرگز شماره بیمه اجتماعی خود را در رزومه خود وارد نکنید.
 • در رزومه کانادایی عکس وجود ندارد، اگرچه در برخی از کشورها ممکن است گنجاندن عکس قابل قبول باشد، اما در کانادا معمول نیست. در واقع می تواند شانس شما را برای به دست آوردن یک موقعیت کاهش دهد و تمرکز رزومه شما را منحرف کند. شما می خواهید که کارفرما بر مهارت ها و تجربه شما تمرکز کند، نه ظاهر شما.
 • از Bullet زیاد استفاده نکنید، با محدود کردن هر بخش یا بخش فرعی رزومه به 5 تا 7 Bullet، خواندن رزومه خود را آسان کنید. این کار اسکن رزومه شما و شناسایی پتانسیل های شما را برای کارفرما آسان تر می کند. هر Bullet باید آگاهانه و با حفظ اطلاعات مرتبط و مختصر استفاده شود.
 • از ضمایر شخصی استفاده نکنید، از «من»، «برای من» یا «من را» استفاده نکنید. رزومه خود را به صورت سوم شخص بنویسید، انگار که توسط شخص دیگری نوشته شده است.
 • به سادگی مسئولیت های شغلی را فهرست نکنید، وظایف شغلی شما از عنوان شغلی شما مشخص خواهد شد. در عوض، با ارائه مثال های خاص، دستاوردهای خود را برجسته کنید.
 • جملات کلی مطرح نکنید، از اظهارات مبهمی که وظایف و دستاوردهای واقعی شما را برجسته نمی کند، دوری کنید. اظهارات نامشخصی مانند “مسئول بهبود کارایی و صرفه جویی در هزینه” هیچ اطلاعاتی در اختیار کارفرما قرار نمی دهد. تجربه خود را شخصی کنید!
 • دلایل ترک مشاغل قبلی را درج نکنید، هدف اصلی رزومه شما ارتقای خود، مهارت ها، تجربه و دستاوردهای شماست. رزومه باید کاملاً مثبت باشد، و بنابراین نباید دلایل ترک را شامل شود، زیرا هیچ ارزشی برای شما به عنوان نامزد ایجاد نمیکند.
 • مراجع (References) را درج نکنید، یک کارفرما فقط در صورتی به مرجع نیاز دارد که به طور جدی به فکر استخدام شما باشد. مراجع را در یک برگه جداگانه نگه دارید و آنها را فقط در صورت درخواست ارائه دهید.
 • سرگرمی ها یا علایق را ننویسید، به دلیل قضاوت های بالقوه  ای که کارفرمایان می توانند انجام دهند، ذکر سرگرمی ها توصیه نمی شود. با این حال، اگر سرگرمی‌های شما به موقعیت شغلی مربوط می‌شود، می‌توانید آن‌ها را بگنجانید؛ زیرا می‌توانند به کارفرما نشان دهند که چرا مناسب هستید.

مطالب مرتبط