شانس دریافت مجوز تحصیل را افزایش دهیم

مقالات
بدون دیدگاه
برچسب ها : , ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

افرادی که متقاضی تحصیل در کانادا هستند باید به معیارهای واجد شرایط بودن، مواردی که برای افسر مهاجرت مهم است و در صورتی که درخواست آنها رد شود به راه حلهای پیش رو توجه کافی داشته باشند.

کانادا همچنان یکی از محبوب ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی است. به دلیل داشتن استاندارد عالی در سیستم آموزشی و مدارس معتبر بین المللی، کانادا هر ساله میزبان تعداد زیادی دانش آموز و دانشجو از خارج از کشور است. برای مثال تنها در سال 2021، کانادا از نزدیک به 450000 دانشجوی بین المللی جدید استقبال کرد. میتوانید اطلاعات مربوط به تعداد دانشجویان بین المللی کانادا را از این لینک ببینید.

در حالی که کانادا سالانه میزبان بسیاری از دانشجویان بین المللی است، افرادی نیز هستند که درخواست مجوز تحصیلشان رد میشود. برای همین توجه دقیق به معیارهای واجد شرایط بودن تعیین شده توسط IRCC، و همچنین نکات مورد نظر افسر مهاجرت در بررسی درخواست می تواند برای موفقیت آنها بسیار مهم باشد.

مطمئن شوید واجد شرایط هستید

برای دریافت مجوز تحصیل، متقاضیان باید معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشند. این یعنی:

 • در یک موسسه آموزشی برگزیده (DLI) پذیرفته شده اند. DLI موسسه ای است که توسط یک دولت استانی یا منطقه ای مجاز به میزبانی از دانشجویان بین المللی است.
 • یک شهروند قانونمند و بدون سابقه کیفری هستند.
 • از سلامت کامل برخوردار هستند و در صورت نیاز حاضر به تکمیل معاینات پزشکی هستند.

با این حال، باید بدانید که پذیرش یا رد درخواست مجوز تحصیل تحت تأثیر صلاحدید افسر بررسی کننده پرونده است.

صلاحدید افسر مهاجرت

برای افزایش شانس دریافت اجازه تحصیل در کانادا، باید به افسر مهاجرت اطمینان دهید که شرایط اقامت خود را به عنوان دانشجو برآورده میکنید. به غیر از عدم واجد شرایط بودن، دو موضوع تکرارشونده وجود دارد که بیشترین سهم را در رد شدن درخواست های اجازه تحصیل داشته اند.

 1. هدف واقعی از سفر به کانادا تحصیل نیست! بین سال‌های 2019 و 2021، 77 درصد از ردی های مجوز تحصیل به این دلیل بوده است
 2. در پایان دوره تحصیل کانادا را ترک نخواهید کرد. 26 درصد از ردی های درخواست های مجوز تحصیل (در همان دوره زمانی) به دلیل عدم اطمینان افسر از ترک خاک کانادا پس از پایان دوره تحصیل بوده است

با این شرایط، افرادی که درخواست دریافت اجازه تحصیل می کنند باید بررسی کنند که آیا برنامه هایشان تا حد امکان واضح است و یا خیر. به عنوان مثال، در شرایط زیر متقاضیان احتمالاً شانس بیشتری برای تأیید اجازه تحصیل خود خواهند داشت:

 1. مطمئن شوید که دلایل منطقی و واضحی برای انتخاب رشته و دانشگاه و با توجه به تحصیلات قبلی خود ارائه میکنید
 2. اطمینان حاصل کنید که تمکن مالی لازم برای تحصیل را نشان میدهید
 3. اطمینان حاصل کنید که الزامات انگلیسی/فرانسوی برای تحصیل در رشته مورد نظر را برآورده می کنید
 4. هر گونه فاصله طولانی بین دوره های تحصیلی خود را به وضوح توضیح دهید
 5. نشان دهید که پس از اتمام تحصیلات کانادا را ترک خواهید کرد
 6. هر گونه اطلاعات دیگری که موارد بالا را بهتر نمایش میدهد ارائه دهید
اگر پرونده رد شد چه کاری کنیم؟

در حالی که ردشدن درخواست مجوز تحصیل می تواند بسیار ناامید کننده باشد، اما متقاضیان همچنان می توانند اقداماتی را برای ادامه تحصیل در کانادا انجام دهند و حتی شانس پذیرش خود را در هنگام درخواست مجدد افزایش دهند. یکی از مهمترین کارها این است که متقاضیان می توانند دلایل رد شدن پرونده قبلی خود را به دقت بررسی کنند و درخواست های جدید خود را مطابق با آن تنظیم کنند. دقت نمایید که برای انجام این کار نیاز است تا درخواست کنید تا دلایل کامل افسر درباره رد کردن پرونده شما در اختیارتان قرار گیرد. (از اینجا بیشتر بخوانید) این کار البته کمی زمان بر بوده و نیاز به تجربه و دقت کافی دارد.

در نهایت اینکه، اگر بر اساس دلایل ذکر شده در نامه ریجکتی متقاضی متقاعد شود که درخواست وی به اشتباه رد شده است، می تواند برای بازنگری پرونده خود، آن را به دادگاه فدرال کانادا ارائه دهد. در این صورت چنانچه با درخواست وی موافقت گردد، پرونده مهاجرتی مجددا بازگشایی شده و افسر دیگری آن را بررسی خواهد کرد.

مطالب مرتبط