تحلیل برنامه مهاجرتی سه ساله ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶

مقالات
بدون دیدگاه
برچسب ها : , , ,

این مطلب را به اشتراک بگذارید 

امسال نیز سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا IRCC، برنامه مدون سه ساله خود را برای جذب مهاجر در سالهای ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ ارائه داد. این برنامه مسیر مهاجر پذیری کانادا و برنامه های دولت را مشخص میکند. برنامه سه ساله و یا Immigration Levels Plan مشخص می کند که تمرکز اصلی دولت کانادا در جذب مهاجر در سالهای پیش رو بیشتر روی چه برنامه هایی است.

تغییرات اصلی به نسبت برنامه قبلی چیست؟

سازمان مهاجرت کانادا در برنامه جدید اعلامی، در تعداد پذیرش سالانه خود به نسبت برنامه قبلی تغییری نداده است. اما بر اساس رویکرد جدید دولت کانادا، بخشی از پذیرش سالانه مهاجرین خارج از استان کبک، به متقاضیان با دانش زبان فرانسوی اختصاص خواهد یافت. بر این اساس در سال ۲۰۲۴ حدود ۶ درصد، در سال ۲۰۲۵ حدود ۷ درصد و در سال ۲۰۲۶ حدود ۸ درصد مهاجرین در این گروه قرار میگیرند.

طبق برنامه اعلامی جدید، در برنامه های موسوم به High Skilled نیز به نسبت برنامه اعلامی قبلی، شاهد افزایش تعداد پذیرش مقیم دائم هستیم.

همچنین سازمان مهاجرت در برنامه جدید اعلامی، تعداد پذیرش مقیم دائم در برنامه های استارتاپ ویزا و خود اشتغالی هنرمندان و ورزشکاران را بدون تغییر اعلام کرده است. بر این اساس در سال ۲۰۲۴ تعداد ۵۰۰۰ نفر در این برنامه ها پذیرش خواهند شد و این تعداد در سالهای ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ به ۶۰۰۰ نفر در هر سال خواهد رسید.

سازمان مهاجرت در برنامه جدید اعلامی، تعداد پذیرش در برنامه های موقت و همچنین برنامه شهرهای شمالی در سال ۲۰۲۴ کاهش داده است و درسال ۲۰۲۵ بدون تغییر در نظر گرفته است.

اما تغییر بسیار بزرگ در برنامه های مهاجرتی مربوط به برنامه آتلانتیک است. سازمان مهاجرت تعداد پذیرش در این برنامه را به شکل چشمگیری کاهش داده است. دلیل اصلی این موضوع این است که برنامه های استانی استانهای حوزه آتلانتیک به شکل مجزا در حال رشد هستند.

همچنین در برنامه جدید تعداد پذیرش در برنامه های استانی برای سال ۲۰۲۴ ثابت مانده، ولی در سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد یافت.

با چه برنامه ای شانس ما برای دریافت اقامت دائم بیشتر است؟

با توجه به برنامه اعلامی سازمان مهاجرت و سهم بسیار قابل توجهی که به زبان فرانسوی داده شده است، مشخصا یکی از مسیرهای دریافت اقامت دائم کانادا دریافت نمره CLB7 در زبان فرانسوی است. (برای دیدن نمرات زبان فرانسوی این لینک را ببینید)

همچنین برنامه های استارتاپ ویزا و خود اشتغالی نیز (با توجه به شرایط عمومی این برنامه ها) سهم خوبی در اعطای اقامت دائم دارند.

برنامه های استانی هم همواره بخش مهمی از برنامه های دریافت اقامت دائم بوده اند. استانهای بریتیش کلمبیا، آنتاریو، آلبرتا، ساسکچوان، مانیتوبا و نوا اسکوشیا برنامه های بسیار فعال و خوبی برای دریافت اقامت دائم دارند.

سخن پایانی

اما توصیه همیشگی ما به شما متقاضیان مهاجرت این است که پیش از هر کاری، شرایط خود را ارزیابی کنید تا بتوانید بهترین مسیر مهاجرتی برای خود و خانواده خود را مشخص کنید. برنامه ریزی برای مهاجرت موضوعی مهم و غیر قابل چشم پوشی است. یک اشتباه کوچک، ممکن است سالها زحمت و تلاش شما را به باد دهد.

مطالب مرتبط